zabiegi pielęgnacyjne dla kotów - poradnik

Zabiegi pielęgnacyjne dla kotów – poradnik

Zabiegi pielęgnacyjne dla kotów – poradnik

Każdy kto o kociakach myśli poważnie wie, jak bolesne bywają zabawy z nim, gdy zostaniemy niechcący okaleczeni pazurem. Tego typu ranki dość długo się goją, a podrapane ręce nie wyglądają zbyt ładnie. Dlatego właśnie dobrym wyjściem jest przycinanie kotu pazurków. Musimy wziąć jednak pod uwagę to, że obcinanie pazurków przynosi korzyści tylko w przypadku kotów żyjących w domu. Koty wychodzące muszą mieć ostre pazury, co umożliwi im obronę i wchodzenie na drzewa. Nie jest to wcale trudne do wykonania, a przy odrobinie wprawy zajmie nam dosłownie drobną chwilkę. Do obcinania pazurów najlepiej nadają się specjalne cążki lub nożyczki. Jama ustna, uszy, oczy, nos. Pielęgnacja jamy ustnej kociaka jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych zabiegów do wykonania. Większość pupili długo przekonuje się do obcinania pazurków, a jeszcze gorzej jest je w ogóle zmusić do mycia ząbków. Specjalnie przygotowana sucha karma, smakołyki, czy zabawki ścierające kamień nazębny są bardzo przydatne, ale jeżeli nasz kotek ma problemy z odkładającym się kamieniem najlepszym sposobem jest szczotkowanie ząbków za pomocą drobnej szczoteczki i specjalnej pasty dla zwierząt.

Nos, uszy i oczy u zdrowego kota nie są jakimś bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. U zdrowego kota nie powinna wydzielać się żadna wydzielina z nosa, jeśli jednak nasz mruczek ma duży katar można przemyć nozdrza letnią wodą, aby nie powstały strupy, musimy także porozmawiać z lekarzem weterynarii, który podpowie co robić dalej.

Zabezpieczenie przed pasożytami. Pchły to zdecydowanie najgorsze i najbardziej wredne pasożyty zewnętrzne, które mogą zaatakować naszego pupila, nawet tego, który nie wychodzi z domu. Ugryzienie pcheł może u delikatnego zwierzaka wywołać ostrą reakcję alergiczną w postaci np. silnego świądu.

Podsumowując tego typu ranki dość długo się goją, a podrapane ręce nie wyglądają zbyt ładnie. Dlatego właśnie dobrym wyjściem jest przycinanie kotu pazurków. Musimy wziąć jednak pod uwagę to, że obcinanie pazurków przynosi korzyści tylko w przypadku kotów żyjących w domu. Koty wychodzące muszą mieć ostre pazury, co umożliwi im obronę i wchodzenie na drzewa.