z kotem na spacer - poradnik

Z kotem na spacer

Z kotem na spacer

Ach, te ciepłe, letnie i wiosenne dni. Jest to okres, w którym „kociarz” często zazdrości „psiarzowi” długich spacerów z pupilem. Wychodzenie z psem to doskonały powód do tego, aby odbyć odprężającą przechadzkę po ciężkim dniu pracy, do której najpewniej by nie doszło gdyby nie zwierzak. Jednak nikt nie zabronił zabierania kotów na spacery, prawda? Widok ludzi spacerujących z kotem czy fretką na smyczy nie jest już taki wyjątkowy czy rzadki. Zanim jednak dołączysz do tej “elity” koniecznie dobrze przygotuj się do tego wyjścia.

Najpierw trzeba w ogóle dowiedzieć się czy naszemu pupilowi spodoba się taki spacerek. Koty, to generalnie zwierzęta terytorialne i bardzo dużo czasu potrzeba zanim oswoją się z nowym terenem. Jeśli Twój kociak jest typowym “introwertykiem”, nie podoba mu się oddalanie od swojej miseczki oraz boi się obcych ludzi czy nowych miejsc, to spacer może być dla niego niemiłym, stresującym przeżyciem. Jeśli natomiast masz kota “ekstrawertyka” (żartobliwie określając), którego interesuje wszystko wokół to na pewno drobny spacer będzie niezapomnianym przeżyciem.

Przed zaplanowaniem takiego wyjścia należy pamiętać, że kot to nie pies i będzie się inaczej zachowywał na dworze. Najlepiej wybrać do tego odpowiedni teren, aby zbytnio kotka nie zestresować. Najbardziej istotną sprawą jest, aby było ono spokojne, najlepiej odludne. Koniecznie unikaj krzaków i drzew! Wyciąganie kota z krzaków w których zaplątał się razem ze smyczą nie jest niczym fajnym. Doskonale zda egzamin w tym przypadku zwykła ogrodzona działka czy ogródek. Unikaj miejsc, gdzie kot może się łatwo spłoszyć.

Kolejna sprawa, która musisz zapewnić przed wyjściem to szczepienia. Kot, który siedzi większość czasu w domu łatwo może złapać różne groźne choroby, w szczególności ważne  będzie szczepienie na wściekliznę, na którą wiele kotów domowych nie jest szczepionych. Zaszczepienie zwierzaka jest więc obowiązkiem. Skontaktuj się również z weterynarzem po jakim czasie podana szczepionka będzie działać.

Podsumowując wychodzenie z psem to doskonały powód do tego, aby odbyć odprężającą przechadzkę po ciężkim dniu pracy, do której najpewniej by nie doszło gdyby nie zwierzak.