pielęgnacja oczu u psów

Pielęgnacja oczu u psów

Pielęgnacja oczu u psów

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać to regularne przemywanie oczek u piesków, aby zniwelować ryzyko wystąpienia różnych chorób związanych właśnie ze wzrokiem. Istotne jest, aby w czasie kąpieli nie myć głowy. Oczy przemywa się tamponem z waty, zwilżonym ciepłą wodą bez mydła. Skóra i sierść. Psy uwielbiają szczotkowanie. Oprócz przyjemnych doznań czysto fizycznych jest to również moment bardzo bliskiego, niedzielonego z nikim, kontaktu z panem (lub panią). U większości psów codzienne szczotkowanie niweluje konieczność częstych kąpieli. Wyjątkiem są tylko bardzo skrajne przypadki, kiedy pies wytarza się w czymś “nieprzyjemnym” i trzeba go natychmiast wykąpać. Dbaj o łapy. Do najważniejszych czynności higienicznych zaliczyć należy wytworzenie nawyków u naszego pupila do regularnego wycierania go po spacerze w słotne dni, a zwłaszcza do wycierania łap. Po kilkunastu zabiegach nasz rottweiler sam będzie podawał łapy do wytarcia

Pielęgnacja uszu. Oto co najważniejsze do prawidłowej pielęgnacji uszu. Bardzo istotna jest możliwie częsta kontrola uszu oraz minimum raz w tygodniu czyszczenie ich. Jest to taki zbieg pielęgnacyjny, który ma na celu usunięcie zalegającej w przewodzie słuchowym wydzieliny. Wykonujemy go z użyciem pałeczek kosmetycznych oraz specjalnych płynów profilaktycznych na przykład preparatu “Otosol”. Czyszczenie zębów. Również bardzo ważne jest czyszczenie zębów z odkładającego się kamienia u osobników dorosłych, zwłaszcza kilkuletnich. Zbagatelizowanie tego zabiegu sprzyja psuciu się zębów oraz może prowadzić do poważnych stanów zapalnych dziąseł. Można to zrobić poprzez zabawę z psem, polegającą na tarmoszeniu trzymanej szmaty (czystej) nasączonej nieco 3% wodą utlenioną. Najprościej jednak jest podawać pieskowi po jedzeniu – twardy suchar z chleba czy bułki. Wymagana jest tutaj jednak konsekwencja i systematyczność, aby osiągnąć jakieś większe rezultaty.

Podsumowując psy uwielbiają szczotkowanie. Oprócz przyjemnych doznań czysto fizycznych jest to również moment bardzo bliskiego, niedzielonego z nikim, kontaktu z panem (lub panią). U większości psów codzienne szczotkowanie niweluje konieczność częstych kąpieli.