pielęgnacja maltańczyka

Pielęgnacja Maltańczyka

Pielęgnacja Maltańczyka

Stwierdzenie, iż psa nie należy kąpać jest totalną bzdurą. Pies nierzadko śpi z nami w łóżku, więc pomyśleć tylko że jest nieczysty. Kąpiemy psa tylko i wyłącznie gdy jest brudny, czasem będzie to co tydzień, a może dłużej. Decyzję o pierwszej kąpieli podejmujemy rozważnie. Nie należy się z tym spieszyć. U psiaka należy stopniowo wytwarzać nawyki, które pozytywnie go nastawią do kąpieli. Nie wkładajmy go pod razu do wanny, niech sam powącha i zbada co to jest. Jeżeli psina się nie boi i chce wejść do wanny, to pomóżmy mu z tym i go tam wsadźmy. Pamiętajmy o nagradzaniu, zawsze kiedy maluch jest dzielny cieszymy się i dajemy pyszną nagrodę. Ułatwi to budowanie nawyków. Na sam początek należy przygotować sobie wszystko co potrzebne: szampon i odżywkę dla psów, szczotkę, grzebień, suszarkę, ręczniki, matę, którą położymy na samym dnie wanny lub brodzika.

Przygotowujemy miejsce gdzie wysuszymy psa. Wkładamy psa do wanny w której jest mata antypoślizgowa, polewamy ciepłą wodą psa od końca. Zaczynamy od mycia zadka psa, tułowia i na końcu głowę. Po obfitym polaniu psa wodą, namydlamy go szamponem, a potem spłukujemy. Czesanie. Systematyczne czesanie jest kluczowe, jeżeli chcemy, aby nasz pies cieszył się piękną szatą. Do tego powinniśmy mieć szczotkę, grzebień  rzadko- i gęsto- rozstawiony, butelkę z atomizerem gdzie rozrobimy wodę z niewielką ilością odżywki. Uszy. Uszy są bardzo istotne u maltańczyków. Im, jako przedstawicielom zwisłouchych należy wyrywać włosy ze środka ucha. Pazurki. Pazurki u psów często same się ścierają, jednak u maltańczyków niekoniecznie. Należy je wiec skracać. Można to na dwa sposoby. Jeśli nie wiemy czy damy radę, boimy się, że zrobimy maluchowi krzywdę, udajemy się do weterynarza lub zakładu pielęgnacji psów, gdzie za niewielką opłatą pazurki zostaną skrócone. Lub robimy to sami.

Podsumowując kąpiemy psa tylko i wyłącznie gdy jest brudny, czasem będzie to co tydzień, a może dłużej. Decyzję o pierwszej kąpieli podejmujemy rozważnie. Nie należy się z tym spieszyć. U psiaka należy stopniowo wytwarzać nawyki, które pozytywnie go nastawią do kąpieli. Nie wkładajmy go pod razu do wanny, niech sam powącha i zbada co to jest. Jeżeli psina się nie boi i chce wejść do wanny, to pomóżmy mu z tym i go tam wsadźmy.