pielęgnacja kociej sierści

Pielęgnacja kociej sierści

Pielęgnacja kociej sierści

Prawdą jest, że kocie włosy składają się w szczególności z białka zwanego również keratyną, ponieważ dużą część dostarczanego organizmowi białka pochłania również wzrost włosa, a co za tym idzie musimy pamiętać, iż do pięknej, a jednocześnie zdrowej sierści kota konieczne jest, aby dobrej jakości białko dostarczane było w odpowiedniej proporcji. Co za tym idzie powierzchnia kociego włosa pokryta jest w szczególności przez komórkami zachodzące na siebie, które jednocześnie odbijają światło dając owy efekt połysku. Wskazuje się również, że matowy włos świadczy o swoistym uszkodzeniu tych komórek. Pamiętajmy zatem, że kocie futerko składa się z dwóch rodzajów takiego włosa: zalicza się do nich podszerstkę, a więc dość krótki „puszek” oraz tak zwany włos okrywowy.

Pamiętajmy również, że z każdego mieszka włosowego wyrasta również około sześciu włosów, a wokół nich rośnie również zdecydowanie krótszy podszerstek – to właśnie taka budowa sierści zapewnia zdecydowanie lepszą izolację przed owym zimnem. Wskazuje się poza tym, że oprócz podszerstka oraz włosów okrywowych koty mają szereg włosów czuciowych, tak zwanych wibrysów. Pełnią one bardzo istotną rolę przy obiorze bodźców z otoczenia, a co za tym idzie ułatwiają również kotu sprawne poruszanie się, a co za tym idzie są  one również zlokalizowane na głowie, jak i również spodzie szyi czy łapach.

Wskazuje się również również wspaniałe kocie wąsy składające się jednocześnie z włosów czuciowych. Przedstawia się również, że zróżnicowane rasy kotów są przystosowane zatem do życia w odmiennych warunkach środowiskowych, bowiem również mają futro gęstsze oraz dłuższe, inne natomiast krótkie z mniejszą ilością ,,podszerstka”. Przedstawia się, że podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest swoisty aspekt wyczesywania. To właśnie do wyczesywania służy szeroka gama szczotek oraz grzebieni dla naszych kotów. W związku z czym ową szczotkę czy nawet grzebień należy również dobrać zawsze biorąc również pod uwagę rodzaj sierści kota, a co za tym idzie również jego wszelkie upodobania. Koty krótkowłose możemy również czesać gumowymi szczotkami, jak i również metalowymi zgrzebłami bądź grzebieniami w zależności od wskazywanych potrzeb. Musimy również pamiętać, że gumowa szczotka z reguły będzie miała za zadanie zbierania martwych włosów tylko z zewnętrznej warstwy, zgrzebło metalowe bądź grzebień sięgną jednak głębiej, ale będą jednocześnie wymagały zdecydowanie dłuższego czesania.