drugi kot w domu - poradnik

Drugi kot w domu

Drugi kot w domu

Koty to bardzo przyjazne stworzenia, czasem jednak mają różne problemy z polubieniem innych kotów, których nie znają. Kocia przyjaźń jest możliwa dopiero po długim i żmudnym procesie. Często zdarza się też, że koty nie przypadną sobie do gustu. Może się również przytrafić to, że będą się tolerowały, ale nic poza tym. Wprowadzanie drugiego kota jest czymś do czego potrzeba trochę cierpliwości.

Wprowadzanie drugiego kota można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to mówiąc brzydko “olanie sprawy”. W takim wypadku wypuszczasz kota w mieszkaniu, koty o mało co się nie zabijają, hałasują, ale z czasem tracą na sile. Nie jest to dobre wyjście mimo wszystko, zwłaszcza jeśli zarówno rezydent jak i nowy kot są dorosłe. Ułożenie dobrych relacji zbyt dużo czasu.

Drugi sposób jest stopniowym wprowadzaniem nowego kociaka i przedstawianiem go pierwszemu.

Wprowadzanie drugiego kota jako proces można podzielić na kilka faz:

Aklimatyzacja przybysza.

Pierwsze ograniczone kontakty.

Wymiana zapachów.

Kontakt wzrokowy.

Pełen kontakt.

Aklimatyzacja.

Należy więc zacząć od pierwszego. Koty cenią sobie prywatność oraz swoje wyznaczone terytorium. Będą się czuły nieswojo w obcym terenie. Warto więc zaoszczędzić nowo przybyłemu zwierzakowi nerwów i zapewnić jego własny mały kącik, gdzie będzie mógł cieszyć się samotnością. Najlepszym rozwiązaniem będzie całkowicie oddzielony pokój, ale nie ten, który najbardziej lubi rezydent. Jeśli nie mamy takiego, może to być łazienka czy kuchnia. Miejsce koniecznie musi być odgrodzone drzwiami. W pokoju kot powinien mieć wszystko czego potrzebuje: wodę, jedzenie, kuwetę itp.

Musisz z nowym zwierzakiem spędzać dużo czasu, aby nie czuł się tam samotny. Nie zapominaj także o rezydencie. Nie może odczuć, że „ten drugi” jest ważniejszy.

Wprowadzanie drugiego kota – pierwsze ograniczone kontakty

Pierwsze kontakty między kotami powinny odbywać się na dystans. Na pewno wyczują swoją obecność nawet jeżeli nie są w stanie się spotkać twarzą w twarz. Oba będą wykazywały podniecenie i zdenerwowanie połączone z ciekawością. Moment, gdy koty zaakceptują to, co znajduje się po drugiej stronie drzwi, jest odpowiednią porą, by wprowadzanie drugiego kota przenieść na kolejny etap.